Przewodnik – Florencja – czy warto jechać?

Włochy to niesamowity kraj. Florencja jako stolica Toskanii niesamowitej krainy w której króluje wino. Miasto zostało założone przez Etrusków, zburzone przez Sullę w 82 p.n.e. po czym zostało odbudowane przez Juliusza Cezara w 59 p.n.e. jako kolonia dla byłych żołnierzy i nazwane Florentia.

Do 1737 roku jako Wielkie Księstwo Toskanii słynęło pod względem gospodarczym, jak i kulturalnym. W tym czasie tworzyli w nim Leonardo da Vinci i Michał Anioł (Michelangelo), Donatello. Ich prace można zobaczyć w Galerii Uffizi we Florencji.

Zaczynajac jednak od początku, Florencja jest pięknym miastem. W sezonie bardzo tłocznym, ale godnym zobaczenia wszystkich zabytków i dzieł znanych osób.

  1. Jak dojechać z Polski?

Z Polski możemy dostać się do Florencji na kilka sposobów: pociągiem, samochodem, samolotem. Ja wybrałam samolot. W przypadku samolotu bezpośredniego ceny są czasami droższe, no chyba że wybieramy tanie linie lotnicze. Ja wybieram przeważnie Lufthansę z przesiadką we Frankfurcie. Dłużej to trwa, ale bilety są w korzystnych cenach no i Lufthansa oferuje napoje w cenie (piwo, woda, wino, soki) oraz przekąski za które nie trzeba płacić.

Z Gdańska wyleciałam około 6 rano a we Florencji byłam koło 13/14:00 Trochę długo, ale lot przebiegł bardzo przyjemnie 🙂

2. Wypożyczenie samochodu 

Auto wypożyczaliśmy dopiero 3 dnia pobytu jadąc do Toskanii, ale można je wypożyczyć z dowolnego miejsca, które oferuje dana wypożyczalnia (czasami w centrum miasta) jednak nie jest to takie proste, boi tak trzeba jechać po nie na lotnisko, a raczej oddalonego car rent od lotniska jakies 7 minut samochodem. Na lotnisku we florencji nie znajdziecie żadnego Car Rent, jest natomiast wahadłowy autobus, który podjeżdza pod lotnisko i zabiera pasażerów do wypożyczalni. Oczywiście autobus jest darmowy i znajduje się zaraz obok wyjścia z lotniska.

Nie zdziwcie się jak auto nie będzie sprzątniete 🙂 jak zapytałam pracownika obsługi czy auto było czyszczone, bo w środku było strasznie zakurzone to wytarł ręką, usmiechnął się i powiedział SI SI -> że pięknie jest 😀 ale, że wypożyczaliśmy fiata 500 cabrio to nie było spiny bo i tak za chwilę byłby zakurzony 😛

Tak swoją drogą fiat 500 cabrio to super sprawa szczególnie na włoskie drogi i upały 🙂

3. Dojazd do centrum Florencji 

Z lotniska można dojechać tramwajem, który znajduje się zaraz przy lotnisku – od wyjścia z lotniska trzeba kierować się na lewo (2 minuty drogi pieszo) Bilet na jeden przejazd to koszt około 1,5 euro więc nie ma tragedii. Warto kupić odrazu kilka na podróż powrotną, żeby potem nie szukać biletomatu. Biletomat znajduje się na przystanku więc nie trzeba go szukać 🙂 Jedyne co to warto zaopatrzyć się w monety euro 🙂

4. Zwiedzanie

Zwiedzać można wiele więc wrzucę kilka zdjęć i linki do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić:

 

Koniecznie wieczór trzeba spędzić na placu Michała Anioła, z którego roztacza się piękna panorama na Florencję. Most Złotników, Galeria Uffizi, w której zobaczycie dzieła Leonarda DaVinci czy Michała Anioła, cudowny obraz włoskiego malarza renesansowego Sandra Botticellego Narodziny Wenus. Koszt biletu do Galerii to 20 euro nie jest mało, ale to miejsce jest warte każdych pieniędzy.

    

Odwiedzić warto również okoliczny kościół, który był pierwszy we Florencji. W kościele tym znajduje się grobowiec Donatella rzeźbiarz włoskiego renesansu.