Isle of Skye – Szkocka wyspa, którą musisz odwiedzić!

Największa z wysp Szkocji. niesamowicie zielona, pełna cudownych widoków, przyrody, która sprawia, że życie biegnie wolniej.

Niesamowite górskie krajobrazy. Przez długi czas na wyspie dominował klan MacLeodów i klan Donaldów. Podczas powstanie jakobickiego, które doprowadziło do zerwania więzi oby dwóch klanów doszło do rozprzestrzenienia się gospodarstw, które zajmowały się przede wszystkim hodowlą owiec. Na Skye można spokojnie dotrzeć autem. Wiedzie cudowny most bezpośrednio łączący wyspy. Swoją droga niesamowity Kylesku_Bridge, który powinien być obowiązkowo sfotografowany 🙂

Isle of Skye  to również cudowne szczyty skalne takie jak QUIRANG i Old Man of Storr, które powinny znaleźć się w obowiązkowych punktach wyprawy podczas pobytu na wyspie Skye.

QUIRANG – znajduje się na wschodniej stronie wyspy. 7km to około 4 godziny marszu po różnych terenach. Widok ładny, czasami patrząc w dół można miec zawrotu głowy – ja tak miałam. 😉 Warto się zaopatrzyć w jedzenie, wodę i coś słodkiego. Więcej o Quirang przeczytasz TU

Old Man of Storr – znajduje się bardziej na południe wyspy. Niesamowite miejsce. Pierwszy raz w życiu patrząc na widok się wzruszyłam. Wejście jest bardzo stromo w górę, ale wysiłek jest warty widoków jakie się zobaczy później.


Isle of Skye ma jeszcze kilka ciekawych miejsc, które należy odwiedzić, a są nimi:

NestPoint latarnia – po przyjeździe na miejsce należy zejść drogą w dół aby dotrzeć do celu, jakim jest cudowny widok na szkockie widoki. Niesamowite miejsce pełne klimatycznych wzgórz, wód i owiec 🙂

Browarnia SKYE – miejsce, gdzie każdy piwosz poczuje się jak w domu. Isle of Skye Brewing Co. https://skyeale.com/ Lokalne piwo można znaleźć praktycznie w całej Szkocji, jednak warto odwiedzić miejscowość Uig, w której znajduje sie centrum tego browaru. Mały sympatyczny sklep, gdzie kupimy wszystkie smaki oraz upominki związane z tym browarem. Godne polecenia. Najlepsze wg. nas to Skye GOLD 🙂
The Pier, Uig
Isle of Skye
Scotland, IV51 9XP

Kilt Rock i Mealt Falls
Widok zapiera dech w piersiach, niesamowity klif i wodospad. Wodospad Mealt Falls, w którym woda spada z klifu, z wysokości 60 metrów. Niesamowity widok. Jednak używanie dronów w tym miejscu jest w Szkocji zabronione, tylko za zgodą można ich używać więc zdjęcia obrazują widok z perspektywy klifu. Ale i tak jest cudowny.

Zamek Dunvegan Castle – jeden z piękniejszych zamków w Szkocji. Sir Reginald MacLeod był pierwszym, który otworzył Dunvegan publicznie w 1933 roku w celach charytatywnych dwa dni w tygodniu. Od tego czasu liczba odwiedzających wzrosła z kilkuset do setek tysięcy. Przestrzeń, która oddaje czasy historyczne domu.
Zamek Dunvegan, obejmujący dziesięć różnych okresów budowy, od 1200 do lat 50. XIX wieku, ma jednolity wzór z wiktoriańskimi dodatkami i murami obronnymi biegnącymi przez całą długość linii dachu. Ta romantyczna rekonstrukcja została przeprowadzona przez 25 właściciela zamku w latach 1840-1850, ale pod tą zewnętrzną skórą pozostaje seria pięciu oddzielnych budynków, z których każdy ma własny, niepowtarzalny charakter i historię do opowiedzenia.

Malowniczej jakości samego zamku towarzyszy wspaniałe otoczenie. Strona lądowa zamku jest teraz chroniona przez rozległe ogrody i lasy, które również można zwiedzać.

W kolekcji zamku znajduje się wiele pięknych obrazów i ważnych pamiątek, takich jak flaga wróżek i uroczysty róg do picia Sir Rory Mor. Choć wiele zostało utracone, Dunvegan zachowuje legendy słynnego klanu MacLeod, który jest bogaty w zwroty akcji i historii.

Bez wątpienia Wyspa Skye to najpiękniejsze miejsce na ziemi wg. mnie. Mogłabym tam żyć, paść owce i cieszyć się widokami. Kultura mieszkańców, niesmowite jedzenie regionalne i „spokój ducha” jaki tam towarzyszy sprawia, że jest to najlepsze miejsce na Ziemi. Oczywiście dla osób, które lubią taki klimat pogody. 🙂 ja wręcz go kocham.

Jakie ceny na wyspie?
Ceny są różne. Bilety lotnicze są w różnych cenach, w zależności od tego jaka linie lotniczą wybierzemy. Możemy lecieć do Aberdeen z Warszawy, Edynburga np. z Gdańska, albo do Glasgow. Tak czy siak najlepiej zawsze wybrać sobie auto, ponieważ podróżowanie samochodem jest bardziej komfortowe niż komunikacją. Jak kto woli. Spotkaliśmy osobę, francuzkę, która podróżowała „na stopa” 😛

Za bilety do zamku koszt około 14 funtów od osoby, ale to nie tylko zamek ale też ogrody. Zupy średni koszt około 5-10 funtów w zależności od tego w jakim miejscu jemy.

Dobrze się zaopatrzyć w sklepach w jedzenie aby „na trasie” nie przepłacać 🙂

Ile kosztuje wypożyczenia auta w Szkocji?
Też ceny są uzależnione od tego jak duże jest auto, na ile osób itd. Z doświadczenia już wiem, że dla 2 osób w zupełności wystarczy małe auto typu fiat 500 czy lupo 🙂 Ostatnio mieliśmy Lupo i było idealne.

Gdzie nocleg na Skye?
Za pierwszym razem nocleg mieliśmy w domu gościnnym, a raczej pokój wynajęty przez Air BNB – jednak nie byliśmy zadowoleni z warunków jakie tam panowały. Drugi raz mieliśmy nocleg w hotelu PORTREE i mimo wysokiej ceny warto było tam nocować. -> o hotelu Portree będzie kolejny post.

Co zjeść?
Koniecznie trzeba zjeść lody w Portree, ryby oraz miejscowe przysmaki.
Niektórzy lubią jeść hamburgery, fish & chips – my staramy się zawsze wybrać coś innego niż turysta wybiera 😉
Zupę z łupacza, której przepis znajdziecie TU, haggies, owoce morza, kalmary, wszelkiego rodzaju zupy regionalne, które są podawane w restauracjach.

No i koniecznie trzeba wypić lokalnego piwa SKYE

Cały objazd super miejsc tu macie rozrysowane

Polecane strony, które warto odwiedzić:
https://www.northcoast500.com/

Wpisz miejsce gdzie się wybierasz, określ datę i zobacz ceny hoteliBooking.com

  • Angelika

    Widząc te zdjęcia, aż się chce tam jechać <3

  • Angelika

    Mam pytanie a ile kosztuje auto w Szkocji? Drogo tam jest?