Cullen – małe miasteczko na północy Szkocji

Cullen  to wieś i dawny królewski burgh w Moray w Szkocji, na wybrzeżu Morza Północnego 20 mil (32 km) na wschód od Elgin . Obecnie wioska liczy 1,327 mieszkańców. Cullen jest zauważalnie bardziej ruchliwy w lecie niż w zimie ze względu na liczbę posiadanych domów wakacyjnych. Mówi się, że organy żony Roberta Bruce’a zostały pochowane w starym kirku (kościele) po jej śmierci w zamku Cullen . Robert Bruce wpłacał roczną opłatę do wsi z wdzięcznością za traktowanie ciała swojej żony i jej powrót na południe w celu pogrzebu.

Wieś znana jest z Cullen Skink (tradycyjna zupa z wędzonego łupacza , mleka, ziemniaków i cebuli) i jej dawnych mostów kolejowych, z których dwa są obecnie częścią krajowej sieci rowerowej. Najbardziej zachodni (i zdecydowanie najdłuższy) wiadukt jest bardzo fotogeniczny i często występuje w przewodnikach turystycznych i szkockich kalendarzach. W pobliżu Cullen znajduje się szczyt Bin Hill , widoczny z pewnej odległości, np. Z Longman Hill . (wikipedia)

Będąc w Cullen w lutym 2017 roku myślałam, że będzie tam śnieg ale jak widzicie pogoda nam sprzyjała. Niestety z racji tego, że nie był to sezon nic za bradzo nie było otwarte i nawet nie było szansy zjeść tradycyjnej zupy czyli Cullen Skink.

Jednak warto odwiedzić to miasteczko, ponieważ zatoka jest bardzo piękna. Fotografie sama robiłam więc są chronione prawami autorskimi.

Wpisz miejsce gdzie się wybierasz, określ datę i zobacz ceny hoteliBooking.com